Başkanımız Eskişehir'de Foruma Katıldı

“Vergi Mükelleflerinin Fırsat ve Riskleri Uluslararası Kongresi - Eskişehir Forumu #4” Anadolu Üniversitesi ev sahipliğinde başladı.

blog-detail

Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi Yunus Emre Salonu’nda düzenlenen kongrenin açılışına Eskişehir Vergi Mahkemesi Başkanı Volkan Erdoğdu, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, İİBF Dekanı Prof. Dr. Elif Dağdemir, Eskişehir Vergi Daire Başkanı Ahmet Çelik, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ersin Karakoç ve İİBF Maliye Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erkan Üyümez başta olmak üzere çok sayıda akademisyen ve öğrenci katılım gösterdi.


Rektör Erdal: “Anadolu Üniversitesi şehrimizin ve ülkemizin sorunlarına daha fazla eğilmekte”


Anadolu Üniversitesinin şehir meselelerinde ortak akılın ortaya konulduğu bir merkez olma misyonunu devam ettirmekte olduğuna dikkat çeken Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal kongrenin açılış konuşmasında şunları aktardı: “Üniversitemiz şehrimizin ve ülkemizin sorunlarına her zamankinden daha fazla eğilmekte; akademisyenlerimiz sorunları, bunlarla yüzleşen muhataplarından ilk elden öğrenerek sorunların çözümü için araştırma ve çalışmalara yoğunlaşmakta. Eskişehir Forumu’nda alanında uzman akademisyenler, dikkat çekici yöntemler ile güncel konuları sizler ile tartışacaklar. Akademisyenleri, iş dünyasını, idareyi, yargıyı ve profesyonel danışmanları bir araya getiren Forum, vergi alanındaki meselelerin bütüncül olarak değerlendirmesine imkân sağlayacak. Bu kapsamda, Maliye Okullu Akademisyenler Topluluğu ile 38 ulusal ve uluslararası üniversiteden bilim insanlarının oluşturduğu bilim kurulunun akademik desteği ile bugünkü etkinlikte 8 farklı üniversiteden akademisyenin çalışmalarıyla birlikte bilgilenmiş olacağız. Bundan önce düzenlenen forumlara katılarak forum ve kongre düzenleme konularında deneyim elde eden öğrencilerimiz Eskişehir formunda aktif görev aldılar. Öğrencilerimiz üniversiteler arasında tabandan iletişim kanalları oluşturarak iş birliği ve dayanışmanın da örneğini göstermektedirler. Ders dönemlerine rağmen etkinliğimize fiilen gelerek veya uzaktan desteklerini sunan Kocaeli, Kayseri Nuh Naci Yazgan, Ankara Bilim, Denizli Pamukkale, İzmir Dokuz Eylül, İstanbul Medeniyet ve Yalova Üniversitelerinin öğrencilerine katkıları ve katılımları için özellikle teşekkür etmek istiyorum.”

Dekan Dağdemir: “Eskişehir Forumu’nun benzer forumlara ilham olmasını diliyorum”

Anadolu Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Elif Dağdemir ise açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Vergi konusu gerek kamuda gerekse akademi dünyasında genelde devletin elde etmeyi öngördüğü vergi geliri ve vergileme ölçüleri üzerinden tartışılagelmiştir. Oysa ki bilindiği gibi vergi veya vergi geliri mali güç ile vergilendirme ölçüsünün çarpımının bir sonucudur. Vergi mükelleflerinin mali gücünü arttırması şüphesiz ki mali gelirlerini arttırmada etkin bir seçenektir. Bugün Üniversitemizde gerçekleştireceğimiz bu etkinliğimiz tam olarak bu konuya dikkat çekmekte, vergi mükelleflerinin mali gücünün arttırılması konusunu, konunun tüm paydaşlarıyla tartışmayı ve öneriler geliştirmeyi amaçlamakta. Vergi mükelleflerinin fırsat ve riskleri ana temasında tartışılacak konunun temel paydaşları Eskişehir’de reel sektörü temsil eden Oda ve Konfederasyon Başkanları, Vergi İdaresi Başkanı, Vergi Mahkemesi Başkanı ve Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı olacak. Foruma katılan tüm öğrencilere bu forumun yeni ufuklar açmasını temenni ediyorum.”

Prof. Dr. Üyümez: “Eskişehir Forum ile önemli kazanımları hep beraber deneyimliyoruz”

Forumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Anadolu Üniversitesi İİBF Maliye Bölüm Başkanı Prof. Dr. M. Erkan Üyümez ise Cumhuriyetin 100. Yılı’nda bu forumda buluşmanın gurunu yaşadığını belirterek konuşmasına şu şekilde devam etti: “Kongre ve forum olarak inovatif sunumlar içeren bir konferans tasarlandı. Düzenlenen forumla birlikte en önemli kazanımlarımızdan birisi farklı akademik birimlerde ve şehirlerde bulunan öğrenci arkadaşlarımızın birbiri ile iletişim kurması ve organizasyon oluşturmasını sağlamak. Bu bağlamda sekiz farklı üniversiteden katılan akademisyen ve öğrenciler ile Eskişehir’in önde gelen isimlerinin bir araya geldiği Eskişehir Forum ile önemli kazanımları hep beraber deneyimliyoruz. Eskişehir Forum ve Kongresi’nin ana teması işletme vergiciliği olarak belirlendi. İşletme vergiciliğinin temel argümanı işletmenin davranışlarını vergi tasarrufu sağlayacak yönde geliştirmeye çalışmasıdır. Türkiye’de işletme vergiciliği literatürü 1955 yılındaki ‘İşletmede Vergiler’ adlı esere dayanıyor. Ardından 1968 yılında Prof. Dr. Salih Şanver’in doçentlik tezi olan ‘İşletme Vergiciliği’ isimli eser yayınlanıyor. 1998’de Güneri Ergülen’in ‘Vergi Avantajları’ eseriyle bu alan tekrar canlanmaya başladı. 2004 yılında bölümümüz müfredatına bu konuyu ders olarak ekledik. Biz neden bu konuyu bu kadar önemsiyoruz peki? İşletme vergiciliğini, maliye bölümümüzün reel sektöre açılan bir penceresi olarak görüyoruz.”


Kongre forumla devam etti

Açılış Konuşmalarının ardından ise moderatörlüğünü Anadolu Üniversitesi İİBF öğretim üyesi Doç. Dr. Doğan Gökbel’in yaptığı Eskişehir Forumu başladı. Vergi mükelleflerinin fırsat ve risklerinin konuşulduğu forumda Vergi Mükellefleri Masasında Türkiye Terziler, Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Federasyonu Başkanı Ali Safa Şen ve Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli; İdare Masasında Eskişehir Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Çelik; Yargı Masasında Eskişehir Vergi Mahkemesi Başkanı Volkan Erdoğdu; Danışman Masasında Eskişehir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ersin Karakoç ve Akademi Masasında Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mali Hukuk ABD Başkanı Doç. Dr. Memduh Aslan yer aldı.

Akademisyenler bildirilerini sundu

Eskişehir Forumunun ardından ise “Vergi Mükelleflerinin Fırsat ve Riskleri Uluslararası Kongresi” oturumlarla devam etti. Moderatörlüklerini Ankara Bilim Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Ağar ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Somuncu’nun üstlendiği oturumlarda Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanı Mustafa Kemal Bulut, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Küçükkaplan, İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Arda Süar, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bernur Açıkgöz, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Memduh Aslan ve Anadolu Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Şerife Yıldız Akgül bildirilerini sundu. Kongrenin değerlendirme moderatörlüğünde ise Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ak yer aldı.

KAYNAK: Eskişehir. Net Haber Merkezi